„ VELENCE ÉLÉSKAMRÁJA”
Piac Házirendje és Működési rendje
HÁZIREND
A vásárokról és piacokról szóló 55/2009.(III.13.) Korm. rendelet 6.§ (1) bekezdése alapján a „Velence Éléskamrája” Piac házirendjét Velence Kossuth u. 45. az üzemeltető az alábbiak szerint állapítja meg:
1. A házirendben foglalt szabályok betartása a piacon jelen lévő valamennyi természetes és jogi személyre, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre kötelező érvénnyel kiterjed.
2. A piacon csak az üzemeltető által kijelölt helyen, az általa kiadott napijegy vagy bérleti szerződés alapján szabad árusítani. A napijegy másra nem ruházható át. A bérlő, vagy helyhasználó az üzemeltető, vagy megbízottja felhívására bérlői, vagy helyhasználói minőségét hitelt érdemlően igazolni köteles.
3. Aki a piacon értékesít és nincs érvényes napijegye vagy bérleti szerződése (avagy azt az üzemeltető képviselőjének felszólításra nem mutatja fel), azonnal köteles elhagyni a piac területét.
4. A napi helyhasználatért az elfoglalt terület után az árusítás megkezdésekor a napijegyet készpénzben kell megfizetni a házirend mellékletében meghatározott díjszabás szerint. Az üzemeltető a helypénz megfizetésekor azzal egyező értékű napijegyet, vagy nyugtát ad át a helyhasználónak.
5. Az üzemeltető nem köteles ugyanazt a helyet, vagy asztalt több piaci napon át ugyanazon helyhasználó részére biztosítani.
6. A helyhasználók a számukra kijelölt terület, vagy asztal használatára a piac nyitásától a zárásáig tartó időtartamban jogosultak.
7. A bérlő a bérleményt csak rendeltetésének megfelelően használhatja. Ennek megszegése esetén, illetve ha az üzemeltető, vagy annak megbízottja felszólítása ellenére a bérlő tovább folytatja jogellenes tevékenységét, akkor a bérleti jog megvonásra kerül.
8. A bérlő által használt piaci létesítmény, berendezés megváltoztatásához vagy egyéb építési tevékenységhez az üzemeltető előzetes írásbeli hozzájárulását kell kérni. Az ennek hiányában végzett építés, változtatás kártérítési kötelezettséggel jár, valamint a helyhasználó az eredeti állapotot is köteles saját költségére és veszélyére visszaállítani.
9. Az árusítóhelyek környékét, a közlekedési utakat, folyosókat áruval, használaton kívüli göngyöleggel és egyéb eszközökkel elfoglalni tilos.
10. Nagybani (viszonteladók részére történő) árusítás a piac területén nem folytatható.
11. Nem eladásra szánt állatot a piac területére bevinni tilos.
12. Az árusítóhelyeken csak hatóságilag hitelesített és hibátlan mérőeszköz használható. Az áru mérését úgy kell elvégezni, hogy annak helyességét a vásárló ellenőrizni tudja. Az üzemeltető a vásárló külön kérésére, a piac területén elhelyezett hitelesített mérleggel lehetőséget biztosít a megvásárolt áru súlyának ellenőrzésére.
13. A szakvizsgálatra szoruló árut, amennyiben gazdája annak hatósági vizsgálatát nem tudja igazolni, vizsgálatra be kell mutatni. Élő vágóbaromfi, nyúl és hal, valamint vágott baromfi és jogszabályokban engedélyezett egyéb állati eredetű termék csak az állategészségügyi hatóságnak történt előzetes bemutatása után, annak vizsgálata és engedélye birtokában forgalmazható.
14. Az üzemeltető képviselője ellenőrizheti a piacra bevitt és ott forgalmazott áruk minőségét, osztályba sorolását, valamint valamennyi, a kereskedés rendjét szabályozó jogszabályi előírás betartását.
15. Az üzemeltető képviselője árumintát vehet, amelyet szakértővel megvizsgáltat, és a romlottnak tűnő áruforgalomba hozatalát a szakértői vizsgálat elvégzéséig megtilthatja. A vizsgálat eredményeképpen végleg megtilthatja a romlott áruforgalomba hozatalát, azt zár alá veheti, lefoglalhatja, súlyos esetben megsemmisítheti, és erről jegyzőkönyvet készít.
16. Élelmiszerárusítással – a mezőgazdasági kistermelők kivételével – csak olyan személy foglalkozhat, aki a külön jogszabályban foglalt személyi higiénés vizsgálat szerinti alkalmasságát igazolni tudja. E személyek, továbbá a tejet, tejterméket és vágott baromfit árusító kistermelők kötelesek munka közben e célra rendszeresített védőruhát és hajvédőt viselni.
17. Gombát és egyéb vizsgálatot igénylő terméket csak valamennyi tétel megvizsgálása után szabad árusítani. Tilos az első szállítmány vizsgálata után „azonos”, de vizsgálat nélküli terméket beszállítani, az árut pótolni. A gombát értékesítő személy köteles a gombaszakértő által kiállított igazolást – amely naptári napra szól – nevének, lakhelyének az árusított gomba fajtájának feltüntetésével feltűnő helyre kitenni.
18. A piac területén az áruszállítás csak gumikerekű kis kocsival, illetve kézi erővel történhet.
19. A piac területén működő valamennyi üzletre kiterjed az egységes nyitvatartási idő megállapítása. A piac nyitva tartásától eltérő nyitva tartás csak az üzemeltető hozzájárulásával lehetséges.
20. A piacon elhelyezett áru megőrzése, kezelése és tárolása a helyhasználó/bérlő feladata. Az áruban bekövetkező kárért az üzemeltetőt csak akkor terheli felelősség, ha azt jegyzék alapján a helyhasználótól/bérlőtől megőrzésre átvette.
21. Azok, akik zöldség-, gyümölcsfélét, takarmányt hoznak forgalomba, kötelesek a vizsgálatot végzőnek a vegyszeres növényvédelemről vezetett naplót bemutatni, és vizsgálatra ingyenes terménymintát adni.
22. A helyhasználó/bérlő köteles az árusítás közben, befejezésekor, illetve a piac zárásakor a tevékenysége során keletkezett hulladékot az üzemeltető által biztosított szelektív szemét gyűjtés követelményeinek megfelelően elhelyezni. A piaci szeméttároló edényekben a nyitva tartás ideje alatt a vásárlók is elhelyezhetik a szelektív hulladékukat, gyűjtés követelményeinek betartásával.
23. A helyhasználat megszűnésekor a helyhasználó az árusítóhelyet köteles tisztán, kiürítve, az üzemeltető erre vonatkozó kikötése esetén eredeti állapotban helyreállítva, az átvett berendezésekkel és eszközökkel együtt átadni az üzemeltetőnek.
24. A romlott vagy romlásnak indult és egyéb okokból bűzt terjesztő árut, anyagot a piac területére bevinni, ott tárolni tilos.
25. A piac területén működő büfék, sütödék bérlői kötelesek a tűz terjedését megakadályozó ún. Takaróponyvát beszerezni és a nyitva tartás ideje alatt a tűzhely közelében készenlétben tartani.
26. A piaci házirend szabályainak megszegése miatt az üzemeltető jogosult a helyhasználati/bérleti engedély visszavonására és a szabálysértési eljárás lefolytatása iránti intézkedésre.
27. A gépjárműről történő értékesítésre alkalomszerűen, szezonálisan, az üzemeltető külön engedélyével, az általa megjelölt helyen van lehetőség.
28. Az üzemeltető gondoskodik a piac rendjének betartásáról, útjainak, közös használatú helyiségeinek a tisztán tartásáról, a közös használatú terek világításáról, közhasználatú vízvezetékről, a kijelölt közös tároló-helyeken felgyülemlett szemét elszállításáról és a szükséges fertőtlenítésről, valamint a hatósági vizsgálatok elvégzéséhez szükséges helyiség biztosításáról.
29. Az üzemeltető ellenőrzési kötelezettsége folyamatos teljesítéséről az alkalmazásában álló megbízott útján gondoskodik, aki szükség esetén a szabálysértési feljelentést köteles megtenni.
30. A piac rendjét, az ott árusított termékeket, valamint a jogszabályokban foglaltak betartását Polgármesteri Hivatal, jegyző által felhatalmazott ügyintézője is jogosult ellenőrizni.
31. Az üzemeltető egyéb szolgáltatásokat: eszközkölcsönzést, villamos energiát, vízszolgáltatást is nyújthat, külön díjazás ellenében.
32. Reklámtevékenység, ügynöki tevékenység, politikai tevékenység a piac egész területén kizárólag az üzemeltető írásbeli hozzájárulásával folytatható.
33. Tilos a piacon ittas állapotban tartózkodni, vagy olyan viselkedést tanúsítani, mely másokat megbotránkoztat.
34. Az a Bérlő/Helyhasználó, aki a kipakolásával jelentősen akadályozza a közlekedési útvonalat, úgy, hogy az tűzvédelmi szempontból nem megengedhető, az Üzemeltető felszólítására köteles azonnal a kipakolást megszűntetni. A fenti szabálysértés másodszori elkövetése pénzbeli bírsággal sújtható, mely a kipakolás mértékének tízszerese! Amennyiben harmadszor is akadályozza a gyalogos közlekedést, úgy a Bérlő/Helyhasználó árusítási lehetőségét az Üzemeltető megvonja a Velencei Piacon!
35. A vasárnapi lakossági BOLHAPIAC idején és helyén, a 2. sz. mellékletben található kiegészítésben foglaltak betartása kötelező érvényű. Kisállat börze idején és helyén a 3. sz. mellékletben található kiegészítések betartása kötelező érvényű. Egyéb tekintetben a mindenkori HÁZIREND szabályai érvényesek.
1. Melléklet:
A „Velence Éléskamrája” PIAC NYITVATARTÁSA
HÉTFŐ |
|
KEDD |
|
SZERDA |
06,00 – 14,00 |
CSÜTÖRTÖK |
|
PÉNTEK |
12,00 – 20,00 |
SZOMBAT |
06,00 – 14,00 |
VASÁRNAP |
06,00 – 14,00 |
NAPI HELYHASZNÁLATI DÍJAK
NAPIJEGY ELSŐ SOROK: 1000 Ft/asztal/nap(2*1m) 500 FT/fél asztal/nap NAPIJEGY MÁSODIK ÜTEM: 500 Ft/fm/2,5 m mélység
Bérleti konstrukciók:
1 havi bérleti díj egy asztalra: 12.000 Ft
1 havi bérleti díj egy asztalra, villany használattal (max. 300 Watt): 14.000 Ft
3 havi bérleti díj egy asztalra: 30.000 Ft
3 havi bérleti díj egy asztalra, villany használattal (max. 300 Watt): 36.000 Ft
2. Melléklet.
HÁZIREND KIEGÉSZÍTÉS
VASÁRNAPI LAKOSSÁGI BOLHAPIAC
1, A vasárnapi bolhapiacon kizárólag magánszemélyek árusíthatnak. A bolhapiac célja, hogy a lakosság megfizethető áron jusson lehetőséghez a háztartásában feleslegessé vált tárgyak, eszközök értékesítésére.
2, A bolhapiacon kizárólag lakossági használt cikkeket lehet árusításra felkínálni. Azokat a termékeket, melyeket csak működési engedéllyel rendelkező üzletben lehet árusítani, tilos a bolhapiacon eladni! Élelmiszer, illatszer, tisztítószer árusítása szigorúan tilos!
3, A piac képviseletében eljáró személy jogosult a tiltott árucikkeket a piac területéről kiszállítani és értesíteni a hatóságokat.
4, A bolhapiacon egy személy kizárólag egy asztalt, vagy annak megfelelő területet vehet igénybe árusításra. A napijegy díja: 1.000 Ft (200*80, asztal).
5, Az árusítási helyek elfoglalása érkezési sorrendben történik, melyet legkorábban a vasárnap reggel 6 órai kapunyitáskor lehet megkezdeni! A bolhapiac zárása 14 órakor történik, mely időpont után már senki nem végezhet árusítást a piacon.
6, Asztal előzetes lefoglalása más személy részére szigorúan tilos, melyet a piaci üzemeltetője ellenőriz.
7, Viszonteladói tevékenység folytatása szigorúan tilos, melyet a Nemzeti Adó és Vámhivatal bevonásával ellenőrzünk!
8, Az a személy, aki látható módon, minden alkalommal, újonnan származó, nagy mennyiségű, különböző eredetű cikkeket kínál eladásra, kereskedőnek minősíthető és számlaadási kötelezettsége keletkezik. Ez a személy a továbbiakban nem vehet részt a vasárnapi bolhapiacon, viszont lehetőséget kap más piacnapokon árusításra, amennyiben a Kereskedelmi törvényben foglaltaknak megfelel. Ezeken a napokon a normál díjszabás szerint történik a helypénz megfizetése, melyet a házirend tartalmaz.
9, Minden árus napijegyet köteles fizetni, melyet az üzemeltető szed nyugta ellenében.
10, Az üzemeltető képviseletében eljáró személy dönthet arról, hogy az általa tapasztaltak alapján ki minősül jogtalanul árusítónak, illetve mi minősül tiltott árunak.
11, Az a személy, aki a házirendben foglaltakat egyszeri alkalommal megsérti, legalább 90 napra kitiltásra kerül a bolhapiacról. Ezt a kitiltást rendőrségi úton érvényesítjük! A piacfelügyelő minden vitás esetben jogosult a rendvédelmi szervekhez, valamint a NAV munkatársaihoz fordulni, amennyiben a felek nem jutnak megegyezésre.
12, Minden egyéb szabályozás tekintetében a „Velence Éléskamrája” Piac HÁZIRENDJE érvényes, melyet a piacon tartózkodó személyek kötelesek betartani. A házirend az üzemeltető hirdetőtábláján és internetes oldalán is elolvasható.
13, A bolhapiac elsősorban az üzemeltető által kijelölt helyen történik.
Martinovszkyné Takács Valéria, mint üzemeltető, jogosult a házirendben foglaltakat megváltoztatni.
Bolhapiac Velence Kossuth u. 45.
2014
Június 08.
Julius 13.
Augusztus 10.
Szeptember 14.
Október 12.
November 09.
December 14.
Jelentkezés: 06-30-2985-948
3. számú melléklet.
A KISÁLLAT BÖRZÉN VALÓ ÁRUSÍTÁS FELTÉTELEI
- A börze árusítás során meg kell tartani az elárusító helyre, az árusítást végző személyre és az árusított termékekre, állatokra vonatkozó kereskedelmi, közegészségügyi, állategészségügyi és növény-egészségügyi, köztisztasági előírásokat.
- Bizonyos állatokhoz a hatályos jogszabályok által előírt állategészségügyi igazolás szükséges.
- Az állatbörze területére csak egészséges állatok vihetők be, a hatályos jogszabály által meghatározott, érvényes állategészségügyi igazolással.
- A börzéken elhelyezett állatok és áru megőrzése, kezelése, tárolása a helyhasználó feladata. Az áru megromlásáért értéke csökkenéséért vagy elvesztéséért a börze üzemeltetőjét nem terheli felelősség.
ÁLLATFORGALMI ÉS EGÉSZSÉGÜGYI RENDELKEZÉSEK
- Vásárt, piacot, börzét csak a Jegyző által kijelölt helyen és időben, az állategészségügyi hatóságok engedélyével és felügyeletével szabad tartani.
- Állatbörzén csak vészmentes helyről hozott, állategészségügyi szempontból kifogástalan állat forgalmazható. Állategészségügyi szempontból kifogásolt állatot börze területére bevinni tilos.
HULLADÉKELHELYEZÉS
- A keletkezett állati ürüléket, állati tetemet a kereskedő, őstermelő, stb.. köteles a piac területéről elszállítani! Szigorúan tilos a börze területén található hulladéktárolókban elhelyezni!
- A mobil vendéglátó köteles az elárusítóhelye elé zárt hulladéktárolót elhelyezni és azt a börze időtartama alatt folyamatosan üríteni, tisztán tartani. Ürítés az üzemeltető által kihelyezett tárolóba történik.
RENDÉSZETI INTÉZKEDÉSEK
- A börze területén mindenki kizárólag saját felelősségére tartózkodhat. A bekövetkezett balesetekért az üzemeltető felelősséget nem vállal! A területre 14 év alatti személy csak nagykorú felügyelete mellett léphet be.
- Tilos a látogatóknak a területen lévő állatok etetése, itatása, simogatása az állat tulajdonosának engedélye nélkül!
- A börze területén az építményeket más létesítményeket, a növényzetet valamint a burkolatot megrongálni tilos!
- Tilos az árusító helyet, közlekedési utakat vásári és piaci tevékenységet nem szolgáló eszközökkel, egyéb közlekedést akadályozó tárgyakkal /ketrec, kosár, tárolóedény/ elfoglalni!
- A börze területén a forgalmat akadályozni tilos! Ez alól csak a fenntartó eseti engedélyének birtokában lehet eltérni.
- A tilalom alá eső szerencsejátékok a börzén nem űzhetők.
- A vásár, piac, börze területén tüzet rakni, nyílt lángot használni szigorúan tilos, a meleg ételek készítésénél azok forgalomba hozatalával foglalkozó árusítók megfelelő tűzbiztonságot nyújtó tűzhelyet kötelesek használni!
- A tűzrendészeti rendelkezések betartása mindenkire nézve kötelező!
- Hálózati elektromos áramot igénylő eszközhöz csak az erre a célra kiépített áramvételi helyről szabad áramot vételezni, a fenntartóval kötött külön megállapodás alapján.
- Tilos a vásár, piac, börze területén hangoskodni és botrányos magatartást tanúsítani!
- A vendéglátó tevékenységet folytatók kötelesek az általuk elfoglalt elárusító helyen megfelelő számú hulladékgyűjtőt elhelyezni, és erre vonatkozó közszolgáltatást igénybe venni.
- Az árusítás befejezése után, az elárusító helyen keletkezett szemetet, hulladékot a kereskedők kötelesek az e célra szolgáló szemétgyűjtő konténerbe elhelyezni.
- A börze rendjét, a forgalomba hozott termékeket, valamint a jogszabályokban foglaltak megtartását a jegyző, a piacfelügyelő, az ellenőrzésre jogosult más hatóságok, valamint a területi gazdasági kamarák végzik. A hatósági ellenőrzésre eltérő szabályozás irányában – a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény szabályait kell alkalmazni.
- Az állategészségügyi hatóság a rendezvény teljes időtartama alatt a rendezvény megtartásának, a rendezvény üzemeltetésének feltételeit és körülményeit, továbbá az állattartók állatvédelmi, állatjóléti kötelezettségeit ellenőrizni fogja.
- Az eladók kötelesek a piacfelügyelő utasításait, a feliratok és eligazító táblák rendelkezéseit betartani.
- A börze területén kívül, annak 50m-es vonzáskörzetében tilos mindenféle kereskedelmi tevékenységet folytatni.(Kivéve esetenkénti önkormányzati engedéllyel)
- A börzéket 7h-kor nyitjuk. 7-8-ig van állatbeszállítás! Ez után már nem lehet állatot behozni! 11.00 előtt kizárólag az üzemeltető engedélyével lehet elhagyni a börze területét!
SZABÁLYOK MEGSÉRTÉSE ESETÉN ALKALMAZHATÓ SZANKCIÓK
(1) Aki a börze rendjét megszegi, – feltéve ha cselekménye az egyes szabálysértésről szóló 218/1999. (XII. 28.) Kormányrendelet által meghatározott szabálysértési tényállást, különös tekintettel a vásári és piaci szabálysértést nem valósít meg - a piac rendjének megsértése szabálysértést követ el, és 30.000,- Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(2) Az üzemeltető az alábbi esetekben a belépést megtagadja, illetve a börzéről kitiltja aki:
a) helypénz fizetését megtagadja,
b) a belépő megfizetésekor kapott jegyet másnak átadja,
c) a mástól kapott, vagy régi belépőjegyet használja,
d) áruit eldugja, vagy azok meglétét, fajtáját nem vallja be,
e) az üzemeltető által részére kijelölt területnél nagyobb területet foglal el
f) Az előírt állatkísérő okmányokkal belépéskor nem rendelkezik, vagy azokat nem mutatja be.
g) A kirendelt állatorvos, vagy az üzemeltető által megbízott, szakértő személyzet a hozott állatot betegnek véli
(3) A börzén három hónapig nem árusíthat, illetve az állandó helyfoglalásra jogot szerzettel a szerződés azonnali hatállyal felmondandó, ha az alábbi cselekmények elkövetése megvalósul:
a) a börzén forgalomba nem hozható terméket árusít, vagy az élelmiszer és állatforgalmazásra vonatkozó előírásokat nem tartja be.
b) jogosultság nélküli tevékenységet folytat.
c) a jövedéki jogszabály hatálya alá eső terméket szabálytalanul forgalomba hozza.
A börze fenntartója amennyiben a rendezvény területén, vagy az azt övező közterületen szabálysértésre, vagy bűncselekményre utaló jelet észlel, kivétel nélkül, minden esetben megindítja a megfelelő eljárást és értesíti a hatóságokat.
Kisállat börze Velence
2014-ben állatorvosi
Május 18. igazolás
Június 15. szükséges
Julius 20.
Augusztus 17.
Szeptember 21.
Október 19.
November 16. Keresse börzénket találja
December 21. meg kedvenc állatát
Velence Kossuth u. 45. Jelentkezés: 06-30-2985-948
|